Przejdź do głównej zawartości

hello Yii


Krótka notka o, względnie mało znanym i mającym bezwględnie dziwną nazwę, frameworku php - Yii.

Na wstępie zaznaczę z całą stanowczością, że zdaje sobie sprawę z faktu "niemodności" PHP. Wybaczcie, nie miałem wyboru, musiałem, musiałem użyć czegoś opartego na tym właśnie ekhm... badziewiu.

Poszukiwałem w miarę lekkiego framworka, który upodobnił by tworzenie stron w PHP choć trochę do frameworków Pythona, czy RoR. Wykonałem Rytualny Obrzęd Wielkiego Gugla i tak znalazłem się na www.phpframeworks.com. Świeetny sajt. Fajnie było by gdyby istniała podobna strona tyle, że nie tylko dla konkretnego języka. Poczujcie to, PHP, Python, RoR i CoTamJeszcze w jednym miejscu ^^.

Po dogłębnym przeanalizowaniu ;) tabeli porównawczej  skierowałem swoje zamotane wici myślowe ku Prado. Z tego co się zorientowałem nie jet juz rozwijany, a w zasadzie jego rozwinięciem jest... nie zgadniecie, który framework :). Oczywistym następnym wyborem był nasz główny bohater - wtedy dopiero mnie olśniło i zajrzałem do zakładki "Top 10 Framework" :D

Dokumentacja daje radę, jest aktywna społeczność, no i tutoriale! Oto jeden z lepszych - http://blog.dmcinsights.com/series/learning-the-yii-framework/ - który przedstawia krok po kroku szerokie zagadnienia, aczkolwiek mnie bardziej przekonał mnie ten znajdujący się na stronie Yii (jednym z powodów może być to, że jest tłumaczony m. in na polski).

Muszę stworzyć w bibliotece Szukarkę Bibliografii Bielska-Białej i Powiatu Bielskiego - mała strata jeśli tytuł jest mało sugestywny, naprawdę.

Najpierw miało być na bazie MediaWiki, ale tak na prawdę z wiki sa mi potrzebne potrzebne tylko: historia wersji, edycja stron poprzez wyszukiwanie (ale to nie całkiem jak w wiki) i kolorowanie linków w zależności od tego czy są "puste" czy dana strona istnieje. Stwierdziłem, że potrzebuję coś lżejszego i elastyczniejszego (chociaż ziomkom z PlugStudio udało się stworzyć zwykłą stronę wizytówkę na mediawiki ;o), a żaden CMS nie daje mi pełnej swobody.

Narazie tyle jeśli chodzi o wstęp do Yii, ponieważ nie chcę dublować tego co już jest na necie. Gdy ogarnę bazę danych do projektu, biorę się za testowanie co tak naprawdę można w mojej sprawie wycisnąć z Yii. Póki co rzućcie okiem na screencast na szybkości prezentujący podstawowe cechy - http://www.yiiframework.com/screencast/blog/.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca z domu - subiektywne spojrzenie szarego programisty.

Siednij ze se na gronicku W lesie albo przy strumycku I posłuchoj co ci w kodzie gro

Zbuduj sobie zespół. Z klocków Lego.

Najlepsze architektury, wymagania i projekty powstają w samoorganizujących się zespołach. 

Potworne debugowanie Actionscript

Przyznam się do czegoś... nie ogarniam debuggera Flasha do Actionscript3... Na pewno nie ma tam okienka z wylistowanymi instancjami obiektów? Ze zmiennymi? Jeśli jest i ktoś mi to udowodni, to będę szczęśliwszym człowiekiem, ale i tak dalej będę korzystał z wynalazku o wesołej nazwie De MonsterDebugger . Jest to zewnętrzna aplikacja napisana w AIR , która jest takim samobieżnym   Firebugiem dla deweloperów flashowych. Ogólna zasada działania opiera się na zaimportowaniu klasy MonsterDebugger i stworzeniu jej obiektu. Potem możemy się już bawić używając jej różnorakich metod, z których podstawową jest oczywiście trace(). Nie jest ona potrzebna we Flash IDE, ale okazuje się być bezcenna, gdy piszemy w samym FlashDevelop . Polecam przejrzeć szczegółowy i ładnie przedstawiony spis ficzerów DeMonstera.